ESVA - bramka antyspamowa na miarę potrzeb


   ESVA, a dokładnie Email Security Virtual Appliance, to gotowa darmowa wirtualna bramka antyspamowa, której autorem jest Andrew MacLachlan. Jednak ze względu na inne obowiązki musiał zrezygnować z dalszego rozwijania projektu, a co za tym idzie, jego aktualizacji.

   Projekt po pewnym okresie zawieszenia został reaktywowany przez innych pasjonatów. Jednak brak osoby prowadzącej jest wyraźnie odczuwalny jeśli chodzi o jego aktualizacje. Tym musimy zajmować się sami.

 


 

Uruchamiana przeze mnie bramka jest na bieżąco aktualizowana, a jej konfiguracja jest indywidualnie dopasowywana do struktury serwerów pocztowych wewnątrz firmy

 


 

Jaka jest rola bramki antyspamowej ESVA?

Bramkę ESVA umieszcza się pomiędzy wewnętrznym serwerem pocztowym a internetem. Pracuje ona jako MX oraz relay host dla obsługiwanych domen pocztowych. Może obsługiwać wiele domen pocztowych i wiele serwerów wewnętrznych.

Pracuje ze wszystkimi serwerami pocztowymi (Postfix, Qmail, Lotus Notes Domino, MS Exchange i inne)

 

Jakie są wymagania sprzętowo/programowe?

Aktualizowana przeze mnie bramka pracuje w środowisku VMware. Może być to VMware Server 1.x, 2.x lub ESX. Używana pamięć to 1GB RAM, a przestrzeń dyskowa nie przekracza 20GB.

 

Zastosowane wewnątrz bramki mechanizmy

Oprogramowanie uruchomione na Linux CenOS 5.9 zawiera następujące komponenty i funkcje:

  • Postfix jako SMTP serwer
  • MailScanner
  • MailWatch
  • SpamAssassin
  • ClamAV
  • DCC
  • obsługa szarych list (Gray listing) - zwykle eliminuje ok 90% spamu
  • białe i czarne listy


esva recent


Z poziomu bramki jesteśmy w stanie wykonać raport przepływu wiadomości e-mail, z możliwością filtrowania wg określonych kryteriów (skąd, dokąd, wielkość, temat, punktacja,...). Można określić "największych" nadawców, odbiorców (wg ilości czy też wielkości wiadomości).

Można sobie swobodnie uruchomić kilka takich bramek, jako różne MXy, na różnych adresach publicznych, w różnych lokalizacjach - i to praktycznie za darmo - nie jesteśmy ograniczeni żadnymi licencjami.


esva top10